HTML

Szeget szeggel

Tegye fel a kezét, akinek a szekrényében kallódik egy-két-száz olyan tárgy, amelyet soha nem használ, de mégis sajnál kidobni. Na, ugye? Szeretem, ha egy régi tárgy új ruhát, új funkciót és ezzel új esélyt is kaphat. Itt láthatod, hogy nekem ez hogyan sikerül. Emellett design, inspiráció, tárgy és kultúra. Napi szinten.

Felhívás!

Új sorozatot tervezek indítani, fókuszban a negyvenes és a nyolcvanas évek közötti időszak egy-egy magyar tervezőjének életművével, vagy ennek az időszaknak egy-egy jellegzetes lakberendezési darabjával. Szólj bele te is: ha akad olyan tárgy, amelynek történetéről, alkotójáról szeretnél bővebben olvasni, küldj emailt a szeget.szeggel@yahoo.com címre. Ha csak egy fotó van az adott tárgyról, az se baj, a magam részéről igyekszem majd a lehető legtöbbet kideríteni róla.

Címkék

állat (1) arany (1) asztal (2) budapest (1) bútor (1) century (1) csésze (1) csipke (2) design (42) divat (1) diy (15) dugó (1) ékszer (4) épület (1) észak (1) fa (1) felhívás (1) fény (5) festés (6) film (3) finnország (1) függöny (1) gördeszka (1) gyerek (3) gyertya (1) gyűrű (2) ikea (3) inspiráció (39) iroda (1) irodalom (1) japán (1) játék (2) kályha (1) kandalló (1) karácsony (2) kávé (2) kék (1) képkeret (3) király józsef (1) konyha (3) könyv (1) koszorú (1) lámpa (2) magyar (1) mexikó (1) mid (1) mid century (1) művészet (2) növény (1) nyaklánc (2) óra (1) orosz (1) piros (1) pohár (1) póló (2) poszter (2) sárga (1) skandináv (1) steampunk (1) századközepi magyar (1) szék (4) színek (3) színház (1) táblafesték (3) takaró (1) tálca (1) tél (1) textil (6) újrafelhasználás (2) üveg (1) város (1) zöld (1) Címkefelhő

Századközepi magyar - 1.

Miss D 2012.02.13. 10:00

Székkirálynak hívták a háta mögött…

Miközben Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban a dizájnerek és a lakberendezők élnek-halnak az Arne Jacobsen, Verner Panton, Finn Juhl vagy Charles és Ray Eames által ötven-hatvan éve megálmodott bútorokért, addig Magyarországon a szűken vett szakmán kívül nagyon kevesen tudnak a múlt század közepén aktív tervezők munkáiról.

Holott lenne mivel dicsekedni.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nem kevesen vannak ugyanis, akiknek alkotásai a mai napig megállják a helyüket, dacára annak, hogy az alkotás évei – az ötvenes-hatvanas évekről beszélünk – szellemi-kulturális téren finoman szólva is nem tartoztak a legszabadabbak közé.

 

 

 

 

 

 



 

 

Király József sok tekintetben kiemelkedik közülük: akik ismerik, öntörvényű, meg nem alkuvó személyiségként jellemzik a mestert, aki elveiből nem engedve nem egyszer inkább vette a kalapját, és maga mögött hagyta biztos állását vagy akár az egyetemi katedrát. Hosszú pályája során készített székeket, foteleket, szekrényeket, lámpákat és plasztikákat is. A mindennapokban az általa tervezett Garzon-szekrénysor és a Tér ’75 garnitúra lett a legismertebb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

„A Tér elnevezés berendezési elvet is jelent” – vallotta ez utóbbiról Király József. A funkcionalitás és a kényelem mellett ugyanis fontos szempont volt az is, hogy a bútorcsalád egyes darabjai az akkortájt gombamód szaporodó házgyári lakásokban kevés helyet foglaljanak el. (Bárhogy is kerestem, a Tér ’75-ről nem találtam képet – ezeknek a bútoroknak az utóéletéről azért ez is sokat elárul...)

 

 

 

 

 

 



 

 

Nevéhez ezenkívül több szálloda (például a kecskeméti Aranyhomok Szálló vagy a Margitszigeti Nagyszálló) belsőépítészeti munkái köthetők, de ő a megálmodója a Budapesti Kongresszusi Központ Életfájának is. (A fenti képen a Hotel Intercontinental éttermének 1987-es átalakítási tervei láthatók.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Király József szakmai tevékenységét a Munkácsy Mihály-díjtól kezdve a Kossuth-díjig számos alkalommal elismerték már, a legnagyobb elismerés azonban talán mégis az, ha valakit a tanítványai csak úgy emlegetnek: a Székkirály.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A képek innen, innen és innen vannak.

Ha van olyan századközepi (jellemzően a negyvenes-ötvenes-hatvanas-hetvenes, de akár a nyolcvanas) években tevékeny magyar tervező, akiről bővebben olvasnál, vagy ha akad olyan lakberendezési tárgy vagy bútor, amely ehhez az időszakhoz köthető, és amelynek történetéről, alkotójáról szeretnél többet megtudni, küldj emailt a szeget.szeggel@yahoo.com címre. Ha csak egy fotó van az adott tárgyról, az se baj, a magam részéről igyekszem majd a lehető legtöbbet kideríteni róla.

Címkék: design inspiráció szék bútor századközepi magyar király józsef

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://szegetszeggel.blog.hu/api/trackback/id/tr284100012

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása